De binnenkort op Xbox Live Arcade te verschijnen game N+ is gedeeltelijk een Nederlandse productie.
GEPUBLICEERD IN CONTROL NUMMER 2
Het in Canada gevestigde Slick Entertainment dat verantwoordelijk is voor de XBLA-variant van de bekende PC game N, bestaat namelijk uit twee Nederlanders, Nick Waanders en Kees Rijnen. Beide hebben ruime ervaring in de gamesindustrie, maar hadden nog nooit eerder een Live Arcade-spel gemaakt. Nick Waanders vertelt over zijn ervaringen:
Hoogste tijd voor een eigen bedrijf
“Omdat N met meer dan een miljoen downloads als flash game erg populair was op de PC en omdat developer Metanet met de game een aantal prijzen heeft gewonnen op het Independent Game Festival, was de game bij Microsoft bekend. Microsoft heeft Metanet vervolgens aangesproken of ze misschien een XBLA-versie wilden doen. Metanet had niet de ervaring om de conversie zelf te doen dus hebben ze Jamie Cheng van Klei Entertainment benaderd die al een XBLA-game op zijn naam had staan. Laat je overigens niet foppen door de Nederlands klinkende naam van zijn bedrijf, want hij is een Canadees.
Jamie had echter al een ander project en daarom benaderde hij mij, omdat we hadden samengewerkt bij Relic Entertainment. Hij belde me en zei dat het nu toch eens tijd werd om dat eigen bedrijf op te starten, want hij had meteen een eerste klus voor me. Aangezien ik ook net mijn Permanent Resident status had gekregen in Canada was de timing perfect. Een paar maanden later is Kees Rijnen als business partner bij Slick entertainment gekomen. Hij was na vijf jaar Bioware overgestapt naar de filmindustrie, maar nadat ik hem gebeld had, was hij zo weer terug. Kees en ik kenden elkaar nog van de tijd dat we bij Digital Infinity en later Lost Boys Games aan Knights hebben gewerkt.”
Strenge eisen van Microsoft
N is een populair spel op internet en heeft een vaste schare fans, dus je zou kunnen denken dat er extra veel druk was om het goed te doen. Wij vonden het juist wel fijn dat de gameplay en de game al bewezen zijn. De meeste bugs waren er al lang uit, omdat de game al drie jaar op de PC uit is. We hoefden ons alleen maar te focussen op het porten naar de Xbox 360 en het maken van alle tools die je daar voor nodig hebt. Laten Kees en ik nou net juist de meeste ervaring hebben met het technische gedeelte van een game maken, dus dat kwam goed uit.
Certification
Het maken van een volledige game met multiplayer-support en een level editor is natuurlijk nooit echt makkelijk, maar voor XBLA komt er nog bij dat je door de ‘certification’ van Microsoft moet, waarin ze de game flink testen. Deze tests zijn behoorlijk rigoureus, en soms is het erg lastig om aan elke regel volledig te voldoen. Denk bijvoorbeeld aan het uploaden van een high-score, terwijl je op controller 2 een profile uit-signed, de netwerkkabel er tegelijkertijd uittrekt, en er op hetzelfde moment een memory card in drukt met een PDLC (paid downloadable content) voor je game erop... Er zijn zoveel factoren waar je rekening mee moet houden volgens Microsoft. Als kleine developer (ik ben op het moment de enige programmeur) is het soms wel overweldigend als je ineens 30 grote bugs krijgt die je vervolgens binnen een paar dagen moet fixen.
Wars of support
Op zich was de support van Microsoft voor N+ erg goed. De support voor kleine developers is vrijwel hetzelfde als voor grote developers. Het enige verschil is dat als jij met je XBLA game een belangrijke vraag beantwoord wilt hebben, en bijvoorbeeld Epic op dat moment Gears of War door de submission loodst, je misschien net even iets langer op je antwoord moet wachten. Niet zo vreemd natuurlijk, it’s all about the money nietwaar?
Ready to launch
N+ is door de final submission gekomen en binnenkort kun je de game dus van Xbox Live Arcade downloaden. Wat we hierna gaan doen is nog niet helemaal zeker. We zijn wel met een eigen game bezig en ons plan is te proberen het spel uit te geven op de PC. Het grote voordeel van PC is dat je in principe je eigen game gewoon op een website kunt zetten, en je verder geen publishers nodig hebt.
Moeilijk & selectief
Ik denk dat downloadable games de toekomst zijn. Console fabrikanten springen hier natuurlijk ook wel op in, maar meestal is het niet makkelijk om een je game op een console uit te geven omdat de fabrikanten erg selectief zijn. Je zou denken dat er hierdoor alleen maar echt goede games uitkomen op de downloadable services van de consoles, maar ik vind op het moment dat er meer goede downloadable pc games zijn dan downloadable console games.
Ik zou bijvoorbeeld graag wat grotere games zien in plaats van alle arcade shooters, family games en alle retro games die je nu hebt op Live Arcade en PlayStation Network.” |
N of N+?
Met de overstap naar Live Arcade heeft de ninja een kleine make over gehad. Nieuw zijn de bandana en een riem. Onder de fans zijn de reacties verdeeld. Op het forum kun je bijvoorbeeld lezen: ‘guys that looks *jaw dropping* in every aspect of the phrase’ maar ook: ‘the colours look horrible and the headbandtakes away from the ninjas personality...’ Benieuwd wat dat N nou precies is? Check www.harveycartel.org/metanet/downloads.html en speel de game






