Volgens de laatste cijfers blijken games tot nu toe immuun voor de gevolgen van de financiële crisis. Ook dit jaar is er weer een stijging van gameverkopen te zien. Maar Advergaming is afhankelijk van bedrijven en die hebben het nu moeilijk.
ONLINE ONLY
Het is een aloud economisch principe dat in tijden van laagconjunctuur juist niet bezuinigd moet worden op marketing. Maar als de crisis zich dan aandient en het mes in de financiële huishouding gezet wordt, blijken veel bedrijven juist daar te snijden. Advergames zijn meestal onderdeel van reclamecampagnes en zijn daardoor meer dan andere disciplines in de gamesindustrie kwetsbaar voor de recessie. Volgens Peter Warman, oprichter van de advergamingportal Newzoo.com, is economisch zwaar weer niet per definitie slecht nieuws voor deze groep: “Problemen bij bepaalde bedrijven kunnen leiden tot kansen bij andere. Zo gaat het op dit moment bijvoorbeeld niet goed met de banken maar er zijn enorm veel financiële instellingen die nu juist adverteren omdat klanten willen veranderen van bank en consumenten meer bewust zijn van hun eigen financiële situatie. Ik ben bijvoorbeeld bezig met ING waar gaming hoog op de agenda staat.”
Budgetten onder druk
Ook Michiel Sala, mede oprichter van gamestudio Little Chicken voelt nog niet de effecten van een recessie: “Wij hebben het de afgelopen weken zelfs erg druk. Meer dan ooit gaan projecten door na een eerste voorstel. Toen we begonnen in 2002 ging 1 op 8 projecten van start, een paar jaar later 2 op 5 en eind vorig jaar was het bijna 1 op 1.” Toch ziet Sala wel de eerste effecten zich aandienen. Zo staan de budgetten voor de development van advergames onder druk. Sala: “Games worden steeds meer gezien als dé online tool bij uitstek om een merk te promoten, dus de opdrachten blijven komen. Opvallend is wel dat bedrijven steeds minder willen betalen voor content. Bij ons betekent dat bijvoorbeeld dat we nog wel steeds hoge kwaliteit games leveren, maar van een andere schaalgrootte als voorheen. Een racegame heeft bijvoorbeeld dan maar twee tracks in plaats van vijf.”Experimenteel
Warman verwacht het komend jaar een grotere scheiding tussen kleine Flash-games die ingezet worden voor een korte periode en de grotere games die langere tijd meegaan: “Van de eerste groep blijven de budgetten vaak tussen de 5000 en 25.000 euro hangen. Bij de laatste groep komen steeds meer projecten boven de 80.000 euro uit. Ik zie een positieve ontwikkeling richting langere inzet of hergebruik van branded games, door die hogere investering wil de adverteerder natuurlijk wel langer genieten van het product. Dit betekent dus dat bepaalde advergames meer en meer de experimentele budgetten ontstijgen.”Meetbaar
Belangrijk in deze tijden is het zichtbaar maken van de effecten van een advergame. Een adverteerder heeft niet alleen recht op een transparante meetmethode, ook de ontwikkelaar moet weten hoe goed een bepaalde game het heeft gedaan. Zoals Sala het omschrijft: “Een klant wil één euro erin en twee euro eruit” Het Interactive Advertisement Bureau Nederland (IAB) is al enige tijd bezig met het opstellen van een richtlijn voor het toekennen van waarde (in euro’s) aan advergameresultaten. Warman: “Hierdoor zou het makkelijker moeten worden het budget te verantwoorden en kunnen adverteerders de inzet van games beter vergelijken met traditionele media. We hopen zo af te geraken van de experimentele budgetjes en advergames als wegwerpproducten.” De richtlijn wordt tijdens Brands and Games gepresenteerd (zie kader).Security
Meer nog dan de mogelijke gevolgen van de crisis, maakt Michiel Sala zich zorgen over security bij online competities. Het blijkt in de praktijk onmogelijk om Flash-games hackvrij te maken. Negatieve publiciteit rondom een online competitie die vervalst blijkt te zijn, is natuurlijk het laatste waar een adverteerder op zit te wachten. Volgens Sala moeten Advergaming studio’s met adequate oplossingen komen om deze potentiële ‘business-killer’ aan te pakken. “Zorg ervoor dat je elke uitslag nog eens handmatig nakijkt. Grote verschillen wijzen vaak op hacks. Weet dus wat een haalbare score is met je game. Nodig de bovenste drie gamers uit om live uit te maken wie de beste speler is. Kortom, zorg dus dat jouw game niet het doelwit wordt van slechte publiciteit, want dat is gevaarlijker dan welke crisis dan ook.” |
Brands & Games Summit 2009
Na het succes van vorig jaar wordt de Brand and Games Summit nu voor de tweede maal gehouden op 10 maart 2009 in het Louis Hartlooper Complex te Utrecht. De dag wordt geopend met een keynote van David Edery, verantwoordelijk voor het gamesaanbod op Xbox Live Arcade. Hij praat over de kansen om merkbekendheid te genereren via games.
Het eendaagse evenement zal speciale aandacht besteden aan twee onderwerpen: cases en netwerken. Bij de cases presenteren adverteerders samen met de verantwoordelijke gamestudios succesvolle en opvallende voorbeelden van het gebruik van games als marketingtool. Het netwerken wordt ondersteund door speed dating sessies.
De organisatie is in handen van IAB en NLGD. Kijk op www.brandsandgames.org






